FOTOWOLTAIKA

Wykonujemy instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii oraz systemami zarządzania energią.

 

System zarządzania energią ma kluczowe znaczenie tam, gdzie poziom auto konsumpcji jest na niskim poziomie. W większości gospodarstw domowych największe zużycie odnotowuje się rano i wieczorem, czyli wtedy, kiedy poziom produkcji energii z paneli fotowoltaicznych jest znikomy. Magazyn energii w połączeniu z systemem zarządzania pozwala na bezstratne wykorzystanie prądu wyprodukowanego przez Twoją instalację, a także chroni Cię przed brakiem zasilania przy krótkotrwałych przerwach w dostawie prądu.


Czy to się opłaca?

Nie jesteśmy specjalistami w kwestii inwestowania, a w takich kategoriach należy rozpatrywać budowę instalacji fotowoltaicznej. Najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę w wyliczeniu opłacalności inwestycji jest poziom autokonsumpcji, czyli wykorzystanie energii w rzeczywistym czasie jej produkcji oraz ceny prądu. 

 

Przedsiębiorstwa

W większości przedsiębiorstw produkcyjnych poziom autokonsumpcji sięga nawet 100%. Choć zjawisko podwyżek dotyczy także wzrostu kosztów założenia instalacji fotowoltaicznej, to ceny energii elektrycznej rosną znacznie szybciej. Należy pamiętać też o opłacie mocowej, która - wydaje się - została wprowadzona po to, by zmusić przedsiębiorców do inwestycji w energię ekologiczną. Przy obecnych kosztach prądu zwrot z inwestycji wg analiz może potrwać maksymalnie 5 lat.

 

Gospodarstwa domowe

W gospodarstwach domowych poziom zużycia energii elektrycznej w czasie jej najwyższej produkcji jest zdecydowanie niższy, niż w zakładach produkcyjnych. Większość domowników podczas dnia, przebywa poza domem, a największe odbiorniki prądu są wyłączone. Nie znaczy to jednak, że instalacja okaże się nieopłacalna. 

Pamiętaj, że nawet jeśli przebywasz poza domem, produkowana energia sprzedawana jest do sieci, zarabiając tym samym na Twoje zużycie. Choć faktycznie sprzedawana jest ona po niższych stawkach, niż później ją kupujesz, to przy odpowiednim przeliczeniu zainstalowanej mocy instalacji, nadal wychodzisz na plus!

 

Czasem Klienci pytają nas dlaczego mimo właściwego przeliczenia mocy instalacji fotowoltaicznej, zużycie energii nie bilansuje się z ilością wytworzonej energii. I tu pojawia się pułapka, w którą wpada wielu konsumentów. Zdarza się, że gospodarstwo domowe po założeniu paneli fotowoltaicznych ciesząc się “darmową” energią, doposaża się w nowe odbiorniki prądu, które nie zostały przewidziane na etapie szacowania mocy instalacji. Często słyszymy, że zmienił się sposób ogrzewania wody użytkowej, czajnik gazowy został wymieniony na elektryczny, albo kuchenka gazowa została wymieniona na indukcyjną. Przykłady można mnożyć, dlatego zachęcamy Cię, byś przed podjęciem ostatecznej decyzji o mocy instalacji fotowoltaicznej rozważył ewentualne zmiany w wyposażeniu w urządzenia RTV i AGD, bo optymalnie dobrać ilość kW dla Twojego budynku.